SON DAKİKA
Hava Durumu

''GUHEM okul dışı öğrenmede en iyi örneklerden biri''

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Okulun Ötesinde” projesi kapsamında “Okul Dışı Öğrenme Ortamı Olarak Bilim Merkezlerinde Fen Eğitimi” Türkiye’nin ilk interaktif uzay ve havacılık temalı eğitim merkezi Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde (GUHEM) gerçekleşti. Trabzon Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ayşegül Aslan’ın sunumuyla gerçekleşen eğitimde GUHEM’in okul dışı öğrenme ortamları anlamında Türkiye’deki en iyi örneklerinden biri olduğuna dikkat çekildi.

Haber Giriş Tarihi: 29.03.2022 12:41
Haber Güncellenme Tarihi: 29.03.2022 12:41
https://www.bbursa.com
''GUHEM okul dışı öğrenmede en iyi örneklerden biri''

Uzay ve havacılık alanında çocuklara ilham olmak amacıyla kurulan GUHEM, Erasmus+ Programı kapsamında Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinasyonunda yürütülen “Okulun Ötesinde” projesi eğitimine ev sahipliği yaptı. “Okul Dışı Öğrenme Ortamı Olarak Bilim Merkezlerinde Fen Eğitimi” ile Trabzon Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ayşegül Aslan, Bursa’daki birçok farklı okuldan fen ve teknoloji, fizik, kimya ve biyoloji öğretmenleriyle okul dışı öğrenme ortamlarını doğru ve etkili kullanmak için yapılması gerekenleri paylaştı. Eğitimin ardından öğretmenler bilim iletişimcileri ile birlikte GUHEM’in çalışmaları hakkında bilgi alarak merkezi inceledi.

“GUHEM ÜLKEMİZ İÇİN BÜYÜK BİR AYRICALIK”

Trabzon Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ayşegül Aslan, GUHEM’in okul dışı öğrenme ortamı olarak Türkiye’deki en iyi örneklerden biri olduğunu belirterek, uzay ve havacılığa ilgi duyan çocukların merkezi mutlaka görmesi gerektiğini söyledi. Aslan, “Bilim merkezleri deyince aklımıza ilk gelen disiplin, fen disiplinleri oluyor. Eğitimde öğretmenlerimiz ile birlikte okul dışı öğrenme ortamı olarak ne tür faaliyetler yapıyorlar konusu üzerine konuştuk. Öğretmenlerimizin yaptıkları çalışmalarda zayıf veya güçlü yönler neler bunları da tartışma imkanına sahip olduk. GUHEM de bu anlamda en güzel örneklerden biri. Ülkemizin de böyle bir merkeze sahip olması çok büyük bir ayrıcalık. Merkez, çocuklarımız için çok farklı bir deneyim ortamı. Çünkü çocuklarımızın bu kadar dolu içeriklerin yer aldığı bir ortamı başka yerde görmeleri mümkün değil. Özellikle ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin merak seviyelerinin de yüksek olduğunu düşünürsek merkezi muhakkak ziyaret etmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

OKULUN ÖTESİNDE PROJESİ NEYİ AMAÇLIYOR?

Okul dışı öğrenme öğrencilerin ilk elden deneyim yaşamasını sağlayan, bilgileri somutlaştıran, öğrendiklerini günlük hayata ilişkilendirerek sorunlara çözüm üretmelerine yardımcı olan bilgileri neden-sonuç içerisinde görmelerine destek olan ortamlar sunmaktadır. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Okulun Ötesinde” projesi ise okul dışı öğrenme ortamlarını doğru ve etkin kullanmak için öğretmenlik meslek profilini güçlendirerek öğrencilerin öğrenmeyi hayatlarının her alanına taşımalarını hedefliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.