SON DAKİKA
Hava Durumu

İzmir'de gençler 'Şehir ve Kadın'ı kısa filmle anlattı

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) İzmir Temsilciğinin düzenlendiği “Şehir ve Kadın” konulu kısa film yarışması ödül töreni Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sabancı Kültür Sarayı’nda gerçekleştirildi. Törene katılan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, üniversite olarak kadın sorunlarını yakından takip ettiklerini belirterek, “Eğitimli ve özgüveni yüksek kadınları toplum hayatına kazandırıyor; sosyal hayattan uzaklaştırılan kadınları kazanmaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz” dedi. KADEM Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar da sinemanın gücüne değinerek, “Sürekli olarak maruz kaldığımız kimliğimizle örtüşmeyen unsurların toplumları azınlık psikolojisine sokmasına engel olmak zorundayız” diye konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2022 10:30
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2022 10:30
Kaynak: İGF Haber
İzmir'de gençler 'Şehir ve Kadın'ı kısa filmle anlattı

İZMİR İGFA- Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sabancı Kültür Sarayı, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) İzmir Temsilciliği tarafından düzenlenen “Şehir ve Kadın” konulu kısa film yarışması ödül törenine ev sahipliği yaptı. Kadının şehir yaşamındaki öneminin anlatıldığı ve gençlerin sinema bilgilerini pratiğe dökme imkânı yakaladığı yarışmada şehir kadınlarının hayatı farklı bakış açışlarıyla beyaz perdeye yansıtıldı. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın da bir konuşma yaptığı ödül törenine, KADEM Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın yanı sıra kent protokolü, öğrenciler ve aileleri de katıldı. 
Ödül töreninde konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, kadınların olmadığı bir uygarlıktan söz etmenin mümkün olmadığını belirterek, “Her kadın, ayrımcılığa maruz kalmadan eşit ve adil şartlarda yaşam hakkına sahiptir. Kadınların birikimlerini ve yeteneklerini daha verimli kullanabilecekleri uygun zeminler oluşturmayı hedefleyen KADEM’in çalışmaları ise örnek olmaktadır. Biz de KADEM’in girişimlerini ilgiyle takip ediyor; projelerinden mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.  

Kadınlara yönelik şiddet ve ayrımcılığın ortadan kaldırmasına yönelik çözümlerin üretilmesi konusunda bilimin ve sanatın insanlara yol göstermesini arzuladıklarını ifade eden Rektör Hotar, “Üniversite olarak, kadın sorunlarını yakından takip ediyoruz. Sömürülen, şiddet gören ve sosyal hayattan uzaklaştırılan kadınları kazanmaya yönelik çalışmalar yürütüyor; kamuoyunu ve kurumları bilgilendiriyoruz. Eğitimli ve özgüveni yüksek kadınları toplum hayatına kazandırıyor; geleceğimizi akademide şekillendiriyoruz. Böylece kadın mensuplarımızla ülkemize ve bilim dünyamıza güç veriyoruz. Bunu yaparken kimi zaman kadın mimarlarımızla şehirler inşa ediyor kimi zaman kadın hekimlerimizle canlara dokunuyoruz. Milli ve manevi değerleri yüksek kadınları yetiştiriyor; yüksek insani değerleri onlara aşılıyoruz” diye konuştu.

DEÜ, SORUMLULUKLARININ FARKINDA

Rektör Hotar, kadınların dışlandığı bir toplumun geleceğinin olmadığına inandıklarını belirterek, “Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gerçekleştirdiğimiz ‘Güçlü Kadın Güçlü Toplum etkinliğimizde ve Muhterem Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz Uluslararası Göç Konferansında kadınlarımızın yaşadıkları sorunlara, insanlık dramlarına dikkat çektik. Kadın mensup sayısıyla her daim örnek olan üniversitemiz, bu konuda da üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmek için var gücüyle çalışıyor. Genç öğrencilerimiz de yarışma kapsamında hazırladıkları kısa filmlerle, kadın ve şehir kavramına dikkat çektiler. Genç öğrencilerimizin yaptığı çalışmaların medeniyet çıtasının yükselmesine ve kadın sorunlarına çözüm bulunmasına katkı koyacağına inanıyoruz. Öğrencilerimizi, gelecekte üniversitemizin mensubu olarak görmeyi arzuluyoruz. Bu düşüncelerle KADEM Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Sümeyye Erdoğan Bayraktar’a; yarışmayı düzenleyen KADEM Yönetimine ve misafirlere teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

KADEM, KADININ TEMSİLİYETİNİ GÜÇLENDİRİYOR

KADEM’in ‘varoluşta eşitlik sorumlulukta adalet’ ilkesiyle kadınların fırsat eşitliğine ulaşmasını için faaliyetlerini sürdürdüğünü söyleyen KADEM Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ise, “Bizler, sanat, siyaset, ekonomi, kültür, bilim, teknoloji gibi sosyal hayatın her alanında kadının temsilini güçlendirmeyi hedefliyoruz. KADEM’in sanat ayağı da bize çok güçlü bir destek sağlıyor. KADEM Sanat ile kadını ilgilendiren konulara sanatın ufkumuzu genişleten penceresinden bakabiliyoruz. Şehir ve Kadın konulu kısa film yarışması ile de kadının şehirdeki konumuna gençlerin gözünden bakmayı hedefledik” dedi. Sinemanın çok büyük bir güç olduğunu belirten Sümeyye Erdoğan Bayraktar, “Sürekli olarak maruz kaldığımız kimliğimizle örtüşmeyen unsurların toplumları azınlık psikolojisine sokmasına engel olmak zorundayız. Bu araçları özgün kimliğimizi ortaya koymak ve toplumumuzun özgüven kazanması için kullanmalıyız” açıklamasında bulundu. Sümeyye Erdoğan Bayraktar, etkinliğe desteklerinden ötürü DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’a teşekkürlerini iletti.  KADEM İzmir Temsilcisi Arzu Günaydın da kadınların itibarının korunması için çalıştıklarını ve ödül töreninin İzmir’de ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti. 

ÖDÜL TÖRENİ

KADEM İzmir Temsilciliğinin “Şehir ve Kadın” konulu kısa film yarışması, Türkiye genelinde ve lise düzeyinde gerçekleştirildi. Alanında tecrübeli isimlerin jüri olarak yer aldığı kısa film yarışmasında, kurmaca, deneysel ve animasyon türlerinde kısa filmler yarıştı. Şehirdeki kadının; anne, eş, evlat, çalışan ve komşu olarak farklı kimlikleriyle yarışma ile sinemaya ilgi duyan genç öğrencilerin bilgilerini pratiğe dönüştürmeleri sağlandı. 
Yarışmada birinciliği Hayatın İçinde Kadın filmiyle Nazlı Aksu, ikinciliği Şehir ve Kadın filmiyle Sinan Aydın, üçüncülüğü Melek Yüzlüm filmiyle İzem Buldan aldı. Simay Şekerci ise Kadın Dediğin filmiyle mansiyon ödülü kazandı. 
 

Kaynak: İGF Haber

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.