SON DAKİKA
Hava Durumu

Uludağ'ın geleceği tehlikede

Yazının Giriş Tarihi: 17.01.2023 11:11
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.01.2023 11:11

AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, Uludağ Alan Başkanlığı konusunda "Kanun teklifi var" diyerek yasalaşma sinyalini güçlü şekilde verdi.
Bursa gündemini 40 gündür meşgul eden Uludağ Alan Başkanlığı ne getirir ne götürür diye muhakkak tartışmaya açmak zorundayız. Çünkü Milli Park statüsünden çıkarılacak bir Uludağ’da yapılacak hataları sonradan telafi etmek mümkün değil. Çevre örgütlerinin sesine şimdi kulak vermek şart. Yarın çok geç olabilir…
“Uludağ’ı güçlendirme” gibi iyi bir niyetle yola çıkarsınız lakin ileride öyle bir dönüşüm olur ki kanuna kabul oyu verenler de pişman olabilir.
Çevre örgütlerinin uyarılarını dikkate almak zorundayız öncelikle…  “Bu kanun tasarısı birçok belirsizlik ve riski de beraberinde getirecektir” deniliyor. Haksızlar mı? Bence değiller…
Gördüğüm kadarıyla her iki taraf da tezini çok iyi dayanaklar üzerinden anlatıyor. Uludağ’ın gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak… Bursa ile Uludağ’ın bağını güçlendirmek… Yetki karmaşasını bitirmek… Bunlar olumlu elbette… Yola çıkışa denilecek söz yok…
Lakin konu çok hassas… Türkiye’nin göz bebeği bir Milli Park’tan söz ediyoruz… Ya Uludağ Alan Başkanlığı’na ilk planlamada verilen yetkiler zaman içinde genişlerse? “Niyet neydi akıbet ne oldu” diye ağıtlar yakarsak….
AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu “Uludağ ile ilgili kararlar kurulacak 2 komisyon tarafından verilecek” diyerek izah etmişti:
“Üniversitelerin mimarlık, şehir ve şehir planlaması, hukuk, biyoloji ve orman mühendisliği bölümlerinden lisans almış 10 yıllık kıdeme sahip kişilerden, Bursa Valiliği’nin bir vali yardımcısından, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bir temsilcisinden, Turizm Bakanlığı Yatırımlar Genel Müdürlüğü’nden, Müzeler Genel Müdürlüğü’nden, Orman Genel Müdürlüğü’nden, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan, Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün içerisinden alınacak üyelerle oluşturulacak…”
İcra yetkisi bu komisonda olacak. Bir de danışma komisyonu öngörülmüş…
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Spor İl Müdürü veya yardımcısı, Güney Marmara Oteller ve İşletmeciler Derneği, Seyahat Acentaları Birliği Bursa temsilcisi, Osmangazi Belediyesi’nin bir temsilciliği tarafından oluşturmuş…
Alanında uzman TEMA Vakfı’ndan da bir temsilci düşünülemez mi mesela danışma komisyonunda… İstişare mekanizmasının daha iyi işlemesi için böyle bir tasarrufta bulunulamaz mı?
Uludağ’ın mevcut durumunda elbette çözülmesi gereken büyük sıkıntıları var. Hepimizin çözülmesini yıllardır beklediği sorunlar zaten ortada… Ancak bunları çözmenin yolu Milli Park statüsünden çıkarmak mıdır? Doğrusu kafamda soru işaretleri var. Sadece benim değil Bursa ahalisinin de soruları mevcut.
Uludağ Alan Başkanlığı konusunda maksimum şeffaflık şart değil mi?
Elbette Uludağ’ın potansiyelini kullanalım lakin Uludağ Alan Başkanlığı’na orantısız bir yetki de verilmesin.
Çevre örgütleri “İklim krizi nedeniyle Uludağ’da kış sporu yapmak giderek zorlaşıyor. Gelecek on yıl içinde Uludağ’da kış kayak turizmi tamamen bitebilir. O yüzden ekolojik dengeyi koruma adına adımlar atılması lazım” diye uyarıda bulunuyorlar.
Mutlaka dikkate alınması gerek…
Suni yağdırılacak karlarla yapılacak kayak keyfini kimsenin isteyeceğini de sanmıyorum…
İktidar partisi Bursa vekillerinin de bu konuda hassas olduğunu biliyoruz.
Umarız onların da içine sindireceği bir kanun teklifi olur son hal…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.