SON DAKİKA
Hava Durumu

AK Parti Bursa vekillerinden İnternet Gazeteciliği Yasası'na tam destek

AK Parti Bursa Milletvekilleri Refik Özen, Atilla Ödünç ve Muhammet Müfit Aydın, İnternet Gazetecileri Federasyonu yönetimini Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ağırladı. AK Partili vekiller, internet gazeteciliğinin sosyal medya fenomenliği ile karıştırılmaması gerektiğini belirterek, yasa konusunda gereken desteği vereceklerini sözünün verdi.

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2022 18:45
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2022 18:45
Kaynak: İGF Haber
AK Parti Bursa vekillerinden İnternet Gazeteciliği Yasası'na tam destek

ANKARA (İGFA) - İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF), Türkiye'de internetin 29'uncu yılı dolayısıyla yaptığı ziyaretler kapsamında AK Partili Bursa Milletvekilleriyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nde bir araya geldi.

İGF Genel Başkanı Mesut Demir başkanlığındaki buluşmaya İGF Genel Başkanvekili Ümit Babacan, Genel Başkan Yardımcısı Atalay Dinçer, Yönetim Kurulu Üyesi Mecit Ünal, Kocaeli Temsilcisi Soner Kılıç ve Çanakkale Temsilcisi Ömer Küçükkaya eşlik etti.

"İNTERNET GAZETECİLİĞİ SOSYAL MEDYADAN AYRI DEĞERLENDİRİLMELİ"

İGF Genel Başkanı Mesut Demir, 29 yıl önce Türkiye'de kullanılmaya başlanan internetin geldiği noktada  Dijital Mecralar Komisyonu'nda halen görüşmeleri süren İnternet Gazeteciliği Yasası'nın bir an evvel statüsünün netleştirilerek TBMM'ye getirilmesi yönünde vekillerden de destek beklediklerini söyledi. Medyanın büyük oranda internete aktarıldığı günümüzde bu yasaya olan ihtiyacın her geçen gün daha da arttığını ifade eden Genel Başkan Demir, beklenen yasanın sosyal medyadan ayrı olarak değerlendirilmesinin de yerinde olacağını kaydetti.

https://youtu.be/2_9S_sXTEmM

Buluşmada söz alan İGF üyeleri de, Bursa merkezli bir Federasyon olarak sürece Bursa milletvekillerinin gereken desteği vereceğinden şüpheleri olmadığını belirterek, yasa ile ilgili görüş ve beklentilerini dile getirdi.

AK Parti Bursa Milletvekilleri, internet gazeteciliği yasasının bir an önce çıkması için gerekli desteği vereceklerini sözünü verdi.

REFİK ÖZEN: "İNTERNET GAZETECİLİĞİ ÖNEMLİ BİR MECRA"

Aynı zamanda Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili olan AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da sosyal medya yasasını ısrarlı bir şekilde vurguladığını belirterek, "Sosyal medyanın geneline ait çalışmaları ve paylaşımları önemsiyoruz. Ancak internet gazeteciliği de önemli bir mecra haline geldi. İnternetin gelişmesiyle birlikte yerelde ve ulusalda sıkıntılar yaşıyoruz. Sosyal medya düzenlemesi ile internet gazeteciliği konularının farklı düşünülmesi herkesin ortak görüşü. Bu önemli düzenleme için bizlerde Meclis'te gereken desteği vererek, elimizden geleni yapmaya hazırız" diye konuştu.

ATİLLA ÖDÜNÇ: "FENOMENLİKLE KARIŞTIRILMAMALI, MESLEK KOLU OLARAK GÖRÜLMELİ"

TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç ise, 29 yıl önce kullanılmaya başlanan internetin bir çok sektöre etkisinin olduğunu ifade ederek, gazeteciliğe de artı değer kattığını söyledi. Yazılı basın, radyo ve televizyonlardan daha hızlı ve erişilebilir olması dolayısıyla internetin öne çıktığını belirten Milletvekili Ödünç, İnternet Gazeteciliği ile sosyal medya fenomenliğinin karıştırılmaması gerektiğinin altını çizerek, "Sosyal medyayı herkes kullanılabilir ama internet gazetecilik meslek kolu olarak görülmelidir. Bunu kanun çerçevesinde belirli kurallara bağlanması hem sizin hak hukuklarını, hem de karşı tarafından hak ve hukuku korunmasını sağlayacaktır" dedi.

M. MÜFİT AYDIN: "VATANDAŞLAR DOĞRU HABER ALMALI"

Vatandaşların bilgi alma hakları olduğunu ifade eden TBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili AK Parti Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın, bilgi alma hakkını da en iyi şekilde yansıtacak olan mecranın internet gazeteleri olduğunu kaydetti. İnternet Gazeteciliği Yasası ile ilgili hazırlanan taslağın Dijital Mecralar Komisyonu'nda görüşüldüğünü anımsatan Milletvekili Aydın, "Vatandaşların doğru haber alma hakkını sağlayacak, bilgi kirliliğini önleyecek bir takım kuralların da oluşması gerekiyor. Biz zaten medyayı güç olarak görüyoruz. Bu güç olmazsa toplumdaki eksiklik hissedilir. Bu konuda ne gerekiyorsa yasal mevzuata girmesinde yarar gördüğünüz şeyleri bu yasaya dahil etmeye gayret edeceğiz. Biliyorsunuz her çıkan yasalarda bir dönem eksiklik hissedilir. Bir an evvel bu yasanın çıkmasından  sonra da revize etmek yine sizlerle bizlere düşecek" diye konuştu.

Ziyaret sonunda İGF yönetimi milletvekillerine günün anısına 12 Nisan Ruhu hatıra görsellerini takdim etti.

Kaynak: İGF Haber

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.