SON DAKİKA
Hava Durumu

TBMM Başkanı Şentop'tan önemli açıklamalar

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Avrupa Birliği (AB) Parlamento Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Ülkeleri, bölge ve dünya gerçekliklerini ıskalarsak üreteceğimiz politikalar etkisiz, faydasız, hatta gereksiz hale gelir” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 28.03.2022 18:39
Haber Güncellenme Tarihi: 28.03.2022 18:39
https://www.bbursa.com
TBMM Başkanı Şentop'tan önemli açıklamalar

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Slovenya'nın başkenti Lübliyana'daki Brdo Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Avrupa Birliği Parlamento Başkanları Toplantısı'na katıldı. “Parlamentoların Acil Durum Politikalarındaki Rolü - Demokratik Yönetim İçin Dayanıklılık Oluşturma” başlıklı birinci oturumda konuşan Şentop, acil çözüm gerektiren sorunlar karşısında önyargısız olunması gerektiğini vurgulayarak, “Yaşadıklarımız, maruz kaldığımız acil çözüm gerektiren sorunlar süreci umarım hepimiz için başka ülkelere önyargısız, çifte standart olmaksızın, ülkesel ve bölgesel gerçeklikleri ıskalamadan bakmamıza vesile olur. Zira ülkeleri, bölge ve dünya gerçekliklerini ıskalarsaküreteceğimiz politikalar etkisiz, faydasız, hatta gereksiz hale gelir.

Oyundan düşeriz, oyun dışı kalırız” dedi.

Parlamentoların ihtisas ve denetim komisyonlarının güçlü bir iletişim ağı kurması gerektiğini belirten Şentop, "Parlamentolarımızın salgın koşullarında görevlerini yerine getirmelerini sağlayacak uyum önlemlerini almak hepimiz için önemli bir sınama oldu. Hükûmetlerin aldığı acil önlemlerin demokrasiye ve yasalara uygunluğunu bizi en çok meşgul eden konular arasında yer aldı. Yeni yasal düzenlemelere ihtiyaç duyduk, bunlar üzerinde çalıştık. Dayanıklılık, hazırlıklı olma ve demokratik yönetişim acil durum politikalarımızın temelindeki unsurlar olmalıdır. Ancak, en önemli unsur şüphesiz acil durumlar karşısında çok kısa sürede, etkin önlemler almak ile demokratik yönetişimi sağlamak arasındaki hassas dengeyi bulmaktır” dedi.

Bilgi ve tecrübe paylaşımının önemli olduğuna inandığını aktaran Şentop, “Özellikle yasama ve denetim faaliyetleri bakımından büyük bir rol oynayan parlamentolarımızın ihtisas ve denetim komisyonlarının güçlü bir iletişim ağı kurmasının yararlı olacağı kanaatindeyim. Ülkelerimiz arasında parlamenter diplomasinin tüm imkanlarından faydalanarak yakın iş birliği ve iletişimin sürdürülmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.